Keli žodžiai apie baldų kokybę

Korpusiniai baldai sudaro daugiau nei pusę baldų, stovinčių kiekvieno mūsų namuose. Ganėtinai įvairi tiek jų išvaizda, tiek ir funkcijos: knygų ir drabužių spintos, atviros lentynos ir indaujos, virtuvės darbastaliai ir pakabinamosios spintelės. Svarbiausia, kad tokie baldai gali būti pagaminti bet kokio pageidaujamo stiliaus - nuo moderno iki minimalistinio ir net hi-tech.

Pagal tai, koks baldų stilius parenkamas, renkamos ir medžiagos: natūralus medis arba daugiau ar mažiau sėkmingai jį imituojantys pakaitalai, stiklas, metalas, plastikas ir t.t.

Chemijos pramonės ir naujųjų technologijų raida paskatino naujų medžiagų atsiradimą baldų pramonėje. Tačiau vartotoją pirmiausia domina pagrindiniai eksploataciniai baldų parametrai - patvarumas ir ilgaamžiškumas, higieniškumas bei ekologiškumas. O jie tiesiogiai priklauso nuo medžiagų, iš kurių baldai pagaminti.


Stiklo ir metalo panaudojimas baldams daug paprastesnis - šių medžiagų savybės visiems gerai žinomos, o nuadojant medieną, ypač jos pakaitalus, derėtų būti budresniais.

BRANGESNI BALDAI - REIKLESNI


Natūrali mediena - kokybiškiausia medžiaga baldams gaminti. Bet, deja, brangiausia ir tam tikra prasme kaprizinga.

Medžio masyvo baldai reikalauja deramos priežiūros, antraip dėl temperatūrų ir drėgmės kaitos patalpoje gali prarasti žvilgesį. Todėl natūralaus medžio baldų jokiu būdu negalima valyti drėgna šluoste - būtina naudoti specialius valiklius (dažniausiai su vašku), kurie ir dulkes nuvalo, ir žvilgesio suteikia.

Tokių baldų ilgaamžiškumas priklauso nuo medienos rūšies, jos apdorojimo metodo ir nuo polinkio deformuotis, jautrumo šviesai bei drėgmės svyravimams (natūrali mediena tokiems veiksniams paprastai būna daug jautresnė).

Užtat medžio masyvo baldai yra visiškai ekologiški, nes juose nėra nei chemikalų, nei sintetinių dervų. Kokybiški medžio baldai atskleidžia ir šeimininko skonį bei padėtį visuomenėje, juos galima perduoti palikuonims.

Šiais laikais tik natūralaus medžio masyvo baldai yra unikalus atvejis - beveik be išimčių gaminami pagal individualius užsakymus. Kaina priklauso nuo gamintojo ir stiliaus, tačiau visada didelė.

Daug dažnesni baldų, kurių tik fasadas pagamintas medžio masyvo, o visas korpusas - arba klijuotos medienos, arba medžio drožlių plokščių.

Klijuotos medienos plokštės pasižymi dauguma medžio masyvo pranašumų ir dar kainuoja gerokai mažiau. Deja, turi jos ir trūkumų - tų pačių kaip masyvas. Tokios plokštės gaminamos iš medienos lentelių, sujungtų į vieną plokštę įlaidais ir klijais. Nuo to, kaip tiksliai sujungiamos lentelės, priklauso klijuotų plokščių kokybė. Kuo lentelės artimesnės viena kitai faktūra ir spalva, tuo vientisesnė atrodo plokštė, o iš jos pagamintas baldas panašesnis į natūralaus medžio masyvo baldą.

Korpusinių klijuotos medienos baldų kaina priklauso nuo lentelių apdorojimo procedūros sudėtingumo ir medienos rūšies, bet apskritai yra laikoma vidutine - tarp natūralios medienos ir medžio drožlių plokščių baldų kainos.

Medžio drožlių plokščių baldai daugybe atžvilgių praktiškesni nei tikro medžio. Viena vertus, jie pigesni ir paprasčiau eksploatuojami. Deja, kelia neigiamų asociacijų su sovietinių laikų baldais, kurių kampai jau po metų aplūžinėdavo ir apibyrėdavo, o patys jie skleisdavo nuodingus formaldehidus - dėl prastos kokybės klijų ir technologijos proceso pažeidimų.

Šiuolaikinės medžio drožlių plokštės gaminamos presuojant ir specialiais klijais suklijuojant smulkias medžio drožles. Dabar naudojami gana aukštos kokybės klijai, o gamybos technologijos kontroliuojamos specialių europinių standartų bei griežto sertifikavimo.

Be to, kad yra lengvi ir paprasti eksploatuoti, medžio drožlių plokščių baldai yra populiariausi, žinoma, dėl kainos - ji pati mažiausia bendroje kainų skalėje. Masinė tokių baldų gamyba užtikrina didžiulį dydžių, spalvų ir stilių pasirinkimą. Vienintelis apribojimas - medžio drožlių plokščių baldai gali būti tik griežtų geometrinių formų. Jei jums patinka apvalinti kampai, reljefiniai fasadai, teks pirkti medžio dulkių plokščių baldus.

Tai daugiasluoksnės plokštės, gaminamos sausai presuojant medienos pluošto dulkes aukšto slėgio ir temperatūros sąlygomis. Rišamoji medžiaga čia yra lizinas, kurį veikiama aukštos temperatūros ir slėgio išskiria pati mediena. Dėl šios priežasties medžio dulkių plokštės daug ekologiškesnės už klijuotos medienos plokštes, nes jų sudėtyje - tik natūralios medžiagos. Nenuostabu, kad Vakaruose medžio dulkių plokščių baldai yra itin populiarūs.

Ir medžio drožlių, ir medžio dulkių plokštes reikia apdoroti - padengti specialiomis plėvelėmis, plastiku arba lukštu (vienasluoksne neklijuota fanera). Nuo dangos rūšies ir kokybės priklauso baldų išvaizda ir jų paviršių patvarumas.

Priklausomai nuo naudojamų medžiagų ir technologijos, plėvelės būna popieriaus ir dervų arba polimerų. Plokštės jomis padengiamos arba laminavimo būdu - t.y. tuo pat metu, kai plokštė yra presuojama, - arba gatavos. Laminuotos plokštės ilgaamžiškesnės ir tvirtesnės.
Plastikas, kuriuo dengiamos baldams skirtos plokštės, taip pat gaminamas pagal specialias technologijas iš presuotų popieriaus sluoksnių. Be to, kad labai dekoratyvi, tokia danga atspari ugniai. Plastiku dengtų plokščių baldai dažniausiai būna skirti virtuvei ir vonios kambariui.

Natūralus lukštas, dedamas ant medžio drožlių ar dulkių plokščių, laikomas vienu seniausių paviršių apdorojimo būdų. Lukštas dar būtinai padengiamas apsauginiu laku, tad iš tokių plokščių pagaminti baldai dekoratyvumu panašiausi į natūralaus medžio masyvo baldus. Tiesa, jų kokybė labai priklauso nuo lukšto klijavimo technologijos ir lako kokybės, mat tokie baldai vis dėlto yra jautroki drėgmei.

RINKITĖS NE TIK PAGAL KIŠENĘ


Priklausomai nuo medžiagų, iš kurių pagaminti baldai, charakteristikos bei sąlygų, kuriomis baldai bus eksploatuojami, specialistai rekomenduoja:

  • - vonios kambariui ir virtuvei rinktis vandeniui atspariu plastiku padengtų medžio drožlių arba dulkių plokščių baldus,
  • - vaikų kambariui ir miegamajam - pirmenybę teikti natūraliu lukštu dengų plokščių baldams,
  • - prieangiui ir koridoriui tiks laminuotų plokščių baldai (juolab kad laminato piešinio pasirinkimas gana didelis),
  • - svetainei rinktis baldus atsižvelgiant į savo skonį ir piniginės storį, nes ir medžio masyvo baldai, ir klijuoto medžio ar lukštu dengtų plokščių baldų išvaizda labai panaši.

Paimta iš www.ebaldai.lt
Atgal | Spausdinti